Pavel: „Divné období“ je pryč

Pavel M. díky Domovu sv. Josefa v Žirči našel nový domov, rodinu i nový smysl života.


Na konci 90. let procházel život pana Pavla mnoha změnami. Jednou z nich bylo i pomalé zhoršování zdravotního stavu, které nikdo nejprve jako nástup roztroušené sklerózy nediagnostikoval.

Obvyklé problémy jako poruchy vidění a zhoršení chůze Pavlovi nejprve nepřipadaly závažné, a jako většina z nás je přecházel bez povšimnutí. Až operace křečových žil a s ní spojené zdravotní komplikace a vyšetření znamenaly pro Pavla první setkání s diagnózou, se kterou bude muset žít do konce života.

Následoval scénář obvyklý u spousty z nás – snaha nemoc přemoci spoustou práce, stále častější a bez příčiny přicházející únava a zdravotní problémy, rozpad vztahu, zhoršení sociální situace, nástup letargie a odevzdání se stavu, která se „nedá“ změnit – jak Pavel sám říká prostě „divné období“.

Postupem času pochopil, že to byla doba porozumění své situaci, a že i když zdánlivě nic nedělal, v jeho nitru se odehrával proces smíření. Po několika letech se Pavel dostal do Domova sv. Josefa v rámci zdravotního pobytu a zde začal postupně nacházet nový smysl svého života.

Rehabilitace a cvičení, kterých se mu v Domově dostávalo, se mu staly nedílnou součástí života a stejně jako RSka ho budou již navždy provázet. Několik let žil v Domově jako klient na „trvalém pobytu“, nyní od roku 2014 žije v chráněném bytě v Domě v Zahradě.

A „divné období“? Má ho občas asi každý z nás – záleží jen na nás a našich blízkých, jak se s ním vypořádáme, popereme, jak bude dlouhé a zda bude či nebude trvalé. U Pavla skončilo po pár letech a nyní se snaží žít tak, aby si život užíval se vším, co mu nabízí a co si on sám může od něj vzít – s lidmi, kteří se v našem Domově sv. Josefa stali jeho další rodinou a blízkými přáteli.

Pavel + Míša


Nadační fond IMPULS posílá do Domova sv. Josefa každoroční příspěvky. V loňském roce to bylo 136 000 Kč na částečné financování celoplošného zařízení.