Lenka: Čeká další výzva

Lenka (43) se s příznaky roztroušené sklerózy (RS) poprvé setkala v roce 2002, ve svých sedmadvaceti letech, po porodu prvního dítěte.


„Cítila jsem se unavená, musela jsem hodně odpočívat, vše jsem ale připisovala poporodnímu období a snažila se to nějak překonat,“ vzpomíná Lenka. Půl roku po porodu se ale k únavě přidaly průjmy, proto raději navštívila lékaře, který jí doporučil vyšetření u gastroenterologa. Než ale získala termín pro kolonoskopii, uběhl více než rok.

V době čekání na vyšetření se u Lenky objevily další potíže – přestala vidět na pravé oko. Kolonoskopii proto musela odložit a vyhledala očního lékaře, který odhalil zánět očního nervu. Okamžitě Lenku odeslal do motolské nemocnice na lumbální punkci, která potvrdila roztroušenou sklerózu, v té době bylo Lence dvacet devět let.

Lékaři jí nasadili infuze kortikoidů, po kterých se jí zrak do týdne vrátil, kortikoidy užívala kvůli RS i nadále. „Na kolonoskopii jsem se tedy dostala až se zpožděním, po dalším půl roce, a k roztroušené skleróze mi zde bohužel diagnostikovali Crohnovu chorobu. Poté se mi k tomu všemu přidala ještě snížená funkce štítné žlázy,“ popisuje Lenka. V roce 2010 jí byl přiznán částečný invalidní důchod a do práce mohla chodit na pět hodin denně, což dokázala zvládat.

I přes všechny tyto nesnáze si Lenka přála druhé miminko. „Dcerka moc chtěla sourozence, proto jsme se s manželem rozhodli, že do toho půjdeme,“ usmívá se Lenka. První pokus v roce 2007 se ale nezdařil a Lenka o miminko v 10. týdnu přišla. Lékaři jí proto doporučili, aby počkala.

V roce 2011 získala biologickou léčbu, začala si píchat injekce a její stav se hodně zlepšil – přestaly ji brnět ruce, necítila se už tak unavená. Proto se s manželem rozhodli, že se opět pokusí o dítě. Lenka těhotenství pečlivě plánovala, což je u pacientek s RS velmi důležité – pro jistotou si nechala udělat genetické testy a navštívila několik lékařů, aby se s nimi poradila, jestli je těhotenství v jejím stavu možné.

„Všichni lékaři mi potvrdili, že i když je mi už 40 let, jsem léčbou velmi dobře stabilizovaná a na otěhotnění je vhodná doba,“ popisuje Lenka. A podařilo se. V roce 2015 se jí po bezproblémovém těhotenství narodil chlapeček. „Jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná, lékař mi vysadil biologickou léčbu, zůstala mi jen nízká dávka kortikoidů ob den,“ říká Lenka a doplňuje: „Po porodu mi lékaři dovolili půl roku kojit. Po ukončení kojení se mi zhoršila Crohnova choroba, což ale naštěstí vyřešily vyšší dávky léků. Současně jsem se vrátila i ke svým injekcím na RS, které si nyní píchám třikrát týdně.“

Veškerou energii Lenka věnuje rodině. „Syn je velmi živé dítě, takže se opravdu nenudíme,“ usmívá se a dodává: „Brzy mu budou tři roky, proto se připravuji na návrat do zaměstnání. Bohužel mi ale byl po velmi nepříjemném rozhovoru s posudkovým lékařem odebrán invalidní důchod, takže mě čeká další výzva.“