Sportuje roztroušené skleróze navzdory

Daně (22) z Českých Budějovic propukla roztroušená skleróza v maturitním ročníku.


Nemoc se nejprve projevila brněním tváře, které neustávalo. „Necítila jsem vyloženě bolest, tak jsem příznakům nepřikládala takovou váhu. Po měsíci mi ale začala brnět i špička jazyka a spodní ret,“ vzpomíná Dana. Obrátila se proto na svého praktického lékaře, který ji ihned poslal na podrobné vyšetření do nemocnice.

Zatímco zubní kontrola ani rentgen nic neprokázaly, magnetická rezonance spolu s lumbální punkcí odhalily roztroušenou sklerózu. „Ležela jsem tehdy ještě na dětském oddělení a rodiče poprosili lékaře, aby mi diagnózu zatím neříkali. Sdělili mi ji až sami doma,“ popisuje Dana, které se v tu chvíli změnil svět. Přípravu na maturitu vystřídaly obavy o budoucnost.

Razantně proto změnila životní styl – přestala kouřit a výrazně omezila i pití alkoholu. „Povoluji si maximálně sklenku vína nebo jedno pivo. Navíc jsem začala jíst mnohem zdravěji a experimentování v kuchyni se stalo mou velkou vášní,“ říká Dana. Od první ataky uplynuly čtyři roky a nemoc se zatím ozvala pouze jednou v podobně epileptického záchvatu. Podobně jako v prvním případě předcházelo atace velké emoční vypětí.

Dana musí pravidelně užívat léky, které si několikrát týdně sama aplikuje pomocí injekcí. Nemocí se ovšem nenechává odradit. Snaží se aktivně sportovat, což jí teď komplikuje pandemie koronaviru. „Sice nemůžu chodit plavat ani do posilovny, ale na procházky ano. Miluji svižnou chůzi i s pomocí holí nordic walking,“ říká Dana, která je také pravidelnou účastnicí Maratonu pro pacienty s roztroušenou sklerózou (MaRS).

Letos se spolu s dalšími pacienty a jejich přáteli ponořila do řeky Malše. O své nemoci se snaží mluvit otevřeně a vysvětlit lidem, kteří roztroušenou sklerózou netrpí, co diagnóza obnáší. I proto přijala nabídku pracovat v organizaci Roska – České Budějovice, která pomáhá právě pacientům s roztroušenou sklerózou. Osvětu šíří Dana také na svém instagramovém účtu @Roztrousena.