Roztroušená skleróza - léčba konopím

Konopí pro léčebné použití a léčba kanabinoidy je v ČR uzákoněno od 1. 4. 2013. Léčebné konopí lze použít při léčbě roztroušené sklerózy na chronickou neutišitelnou bolest (zejména neuropatickou) a spasticitu.


Roztroušená skleróza a konopí

Hlavním léčebným prostředkem na konopných rostlinách je konopná pryskyřice. Nachází se na povrchu všech rostlin konopí, pouze v různé koncentraci a chemickém složení. Produkují ji žláznaté buňky zvané trichomy. Obsahuje více než 400 různých účinných látek.

Základní léčebnou složkou jsou látky zvané kanabinoidy, kterých je dnes rozlišených asi kolem 200 a jejich léčebný potenciál se stále zkoumá. Nejznámější kanabinoid je THC (tetrahydrokanabinol), který je hlavní psychoaktivní složkou v konopí. Tato látka je nerozpustná ve vodě, ale dobře se rozpouští v tucích a alkoholu. THC lze vyrobit synteticky (pod názvy Marinol nebo Dronabilon). Základní účinky THC: psychoaktivní, analgetické, neuroprotektivní, působí proti nevolnosti a svalovým křečím a zvyšuje chuť k jídlu.

Boom zažívá CBD (kanabidiol), který moduluje psychoaktivní účinek THC, samostatně má mírný sedativní efekt. Jeho významný léčebný potenciál je nyní již dobře znám. Lékařsky bylo prokázáno, že zmírňuje křeče, záněty, úzkost a nevolnost, inhibuje růst nádorových buněk a ještě mnoho dalších. Nedávné studie ukázaly, že kanabidiol je stejně účinný jako antipsychotika používaná při léčbě schizofrenie. Studie dále prokázaly, že může zmírnit příznaky dystonie (mimovolné stahování svalů, jež způsobuje abnormální pohyby a pozice).

Z dalších jmenujme CBN (kanabinol), CBG (kanabigerol), THCV (tetrahydrokanabivarin), CBC (kanabichromen), CBL (kanabicyklol) nebo CBDV (kanabidivarin), které všechny hrají svou roli v celkovém účinku konopí, ale jejich vlastnosti nebyly dosud konkrétně prozkoumány.

Dalšími účinnými látkami jsou terpeny, aromatické látky, které svým působením modulují fyzický a psychický efekt jednotlivých odrůd a intenzivní výzkum ukazuje jejich významný léčivý potenciál. Nejčastěji v konopí zastoupené terpeny jsou myrcen (přítomen i ve chmelu nebo mangu), limonen (také v citrusových plodech), karyofylen (také v černém pepři nebo hřebíčku), pinen (také v borovici, rozmarýnu, šalvěji), linalool (také v levanduli) a další.

Dalšími látkami v konopné pryskyřici jsou alkaloidy a vosky. Pryskyřice není rozpustná ve vodě, ale v nepolárních rozpouštědlech, jako je například olej nebo jiné tuky, alkohol, benzín, éter, butan apod.

Způsob, jakým spolu všechny látky v konopí spolupracují pro vyvolání výsledného léčivého účinku, se nazývá synergie. Právě proto je z dosavadních studií zřejmé, že léčebné preparáty z celé rostliny (tedy jak kanabinoidy, tak i terpeny a další látky) mají často lepší účinky než například samotné THC synteticky izolované v pilulce.


Jak konopí pomáhá

Již v dávných dobách se ve všech živočišných formách vyvinul tzv. kanabinoidní receptorový systém. Jeho základní rolí je udržování homeostázy - zdravé rovnováhy velkého množství životně důležitých tělesných funkcí včetně příjmu potravy a imunity.  yto funkce zajišťují v organismu látky tělu vlastní, kromě jiných tzv. endokanabinoidy, a pokud jich je nedostatek, lze ho vyrovnat dodáním látek z rostliny konopí, tzv. fytokanabinoidů. Objev tohoto systému znamenal převrat v chápání mechanismu léčebných účinků konopí.

Funkce kanabinoidního systému jsou následující:

 1. – regulace a modulace imunitního systému
  – ochrana nervového systému
  – regulace citlivosti na bolest
  – ovlivnění pohybového aparátu
  – regulace motility (pohybu) zažívacího traktu
  – regulace tělesné teploty
  – regulace chuti k jídlu
  – ovlivňuje prožití silných negativních prožitků (trauma)‏
  – ovlivňuje spánek a snění
  – důležitá úloha v procesu učení
  – ovlivňuje procesy rakovinného bujení

Jak se dostat ke konopné léčbě?

Konopí pro léčebné použití mohou předepisovat neurologové.

Konopí se předepisuje výhradně na elektronický recept s omezením a s přesným určením formy (individuálně připravovaný léčivý prostředek) a způsobu užití (orální, tinktura, čípek). Vyzvednout si ho můžete pouze v příslušných lékárnách (v ČR je jich přes 1 600), seznam na stránkách SÚKL.

Druhy předepisovaného konopí: Cannabis indica L. nebo Cannabis sativa L., které musí splňovat daná technická kritéria.

V současnosti není konopná léčba hrazena pojišťovnou.

 
Pokud máte roztroušenou sklerózu nebo trpíte takovými příznaky a myslíte si, že by vám kanabinoidy nebo obecně konopí mohlo pomoci v léčbě vašeho zdravotního problému:

1. Obraťte se na svého lékaře. Přestože se vám to může zdát „marné“, udělejte tento krok, aby lékaři věděli o vašem zájmu o tuto léčbu. Jedině tak bude zajištěno postupné zvyšování povědomí o možnostech konopné léčby mezi odborníky.

2. Víte-li o odborníkovi, který se konopné léčbě věnuje, domluvte se s ním a postupujte podle jeho doporučení.

3. Nevíte-li o nikom, obraťte se na SÚKL, jenž vede databázi lékařů, kteří se registrovali do systému elektronické preskripce konopí. Seznam je zveřejněn na těchto webových stránkách a obsahuje kontakty na lékaře, kteří dali souhlas s tímto zveřejněním (to znamená, že mohou existovat i předepisující lékaři, kteří souhlas se zveřejněním neudělili).

4. Obraťte se na příslušnou odbornou společnost podle specializované působnosti – Česká neurologická společnost ČLS J.E.P.

5. Obraťte se na pacientská sdružení. Spolek KOPAC poskytuje svým členům konzultace s odborníky nebo ve výjimečných případech zajistí konzultaci odborníků se zkušenými zahraničními kolegy.

Více praktických informací naleznete na www.kopac.cz.

Zdroj: KOPAC, Pacientský spolek pro léčbu konopím


Doplňující údaje

 • – První v ČR vypěstované konopí bylo na trh dodáno v březnu 2016 v celkovém objemu 11,2 kg.
  – Pěstitel tehdy ve veřejné zakázce nabídl cenu 68 Kč bez DPH za 1 g léčebného konopí, reálná cena v lékárnách se pohybuje okolo 100 Kč za 1 g.
  – Konopí pro léčebné použití se předpisuje výhradně formou elektronického receptu s omezením.
  – Aktuálně může konopí předepisovat 16 lékařů a vydávat 25 lékáren.
  – Pacientovi může být v lékárně vydáno maximálně 180 g konopí na jeden měsíc.

 Zdroj: SÚKL, leden 2017