FB
ÚvodVše o roztroušené skleróze > Naše rady

Naše rady

Články v této kategorii

Děti v rodině s RS

První příznaky RS se často objeví po porodu, děti jsou tedy většinou během RS nějakým způsobem s nemocí konfrontovány. Je tedy dobře, když jsou o skutečnostech, spojených s nemocí jednoho z rodičů, poučeny úměrně svému věku a možnostem pochopení.

Jak se vyrovnat se sdělením diagnózy?

Dřívější přístup lékařů ke sdělení diagnózy RS býval velmi opatrný a spíše zamítavý. Vyplývalo to ze dvou základních důvodů.

Hospitalisace či operace pro jiné zdravotní problémy

Pacient s RS by měl vždy upozornit lékaře, který ho ošetřuje pro nějakou jinou, zvláště akutní chorobu, že má RS nebo že je pro ni léčen. Seznam léků, které užívá, by měl vždy mít u sebe i s příslušným dávkováním. Stejně tak by měl u sebe mít kontakt na svého ošetřujícího lékaře.

Práceschopnost

V minulých desetiletích zakládala samotná diagnóza RS právo na invalidní důchod. Vznikala tím situace, že řada pacientů se ocitla v situaci ekonomicky sice nepříliš výhodné, ale svým způsobem zajištěné. Pro ty z nich, kteří byli těžce postiženi, to jistě bylo řešení.

Rodina a partnerské vztahy

Určením diagnózy vážného onemocnění u člena rodiny bývá provázeno nejistotou a strachem, které mohou narušit rodinné a partnerské vztahy. Většinou se všichni tématu vyhýbají. Tím narůstá napětí, které se pak obvykle uvolní jako neřízená atomová reakce.

Těhotenství

Léta se tradovalo, že pacientka s RS by neměla mít děti. Vycházelo se při těchto doporučeních ze známé skutečnosti, že ataky se často objevují po porodu. V době, kdy neexistovala účinná léčba, se mohlo stát, že matka zůstala invalidní po narození dítěte a nebyla schopna se o něj dostatečně postarat.

MaRS 2017 Remus

Dárcovská SMS

Pokud chcete pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou, pošlete na tel. číslo 87777 sms ve tvaru:

DMSmezeraIMPULS

Pokud chcete pomáhat pacientům roztroušenou sklerózou po celý rok, pošlete sms ve tvaru:

DMSmezeraROK
mezeraIMPULS

Po dobu 12 měsíců se z čísla Vašeho mobilního telefonu strhává jednou měsíčně finanční částka 30,- Kč. Cena jedné DMS je 30,- Kč. Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.

Darujte platební kartou

Pokud preferujete jiné způsoby platby, například převodem na účet, nebo paysec, prosím iniciujte platbu z našeho profilu na Darujspravne.cz, který nám pomáhá s realizací online a mobilních plateb.

Darujtespravne.cz

Podpořte nás

Pokud byste nám chtěli vyjádřit svou podporu, pošlete nám příspěvek na následující účty u Komerční banky:

běžný účet:
19-2833670227/0100

IBAN:
CZ5 401 000 000
192 833 670 227

 

Kudyznudy.cz

 

Medical Tribune

Vše o roztroušené skleróze

Kdo jsme a co děláme?

Impuls vznikl za účelem podpory projektů zabývajících se zajištěním komplexní a kvalitní léčby, výzkumem a osvětovou činností demyelinizačních onemocnění, především roztroušené sklerózy mozkomíšní

CANF