Eva: Na sjezdovce nemoc neexistuje

Novou energii do života přinesly Evě speciálně upravené lyže pro ereskáře.


Už spoustu let se snažím nevzdávat se a nepodlehnout osudu, říká Eva. Diagnóza RS, kterou si vyslechla už před více než 30 lety, obrátila její život doslova naruby. Tehdy medikace a léčba pacientů s RS probíhala ve zcela odlišných léčebných přístupech než dnes. Lékaři doporučovali nehýbat se, odpočívat, zatěžovat tělo nepříjemnou medikací a ženám s RS bylo zcela zapovězeno mateřství. A proto tehdejší verdikt lékaře, že nelze sloučit léčbu RS a těhotenství, probudil v Evě velkou bojovnici, která se odmítla vzdát svých životních snů. „Okamžitě jsem se rozhodla, že mateřství je pro mě důležité. Bylo těžké najít lékaře, který si riziko mého těhotenství vezme na triko. Povedlo se, narodil se mi syn, jemuž je dnes 26 let, a poté dcera, která letos maturovala.“

Život s RS neznamená že již nic nesmíte nebo nemůžete. Lékař vám sdělí šokující diagnózu, hlavou vám probíhá spousta otázek. Co všechno to přesně obnáší? Jak moc začne nemoc zasahovat do běžného života? Mohu já nějak ovlivnit kvalitu svého života, ale i průběh nemoci? Provázející symptomy, jako je velká únava nebo motorické problémy, jsou pro pacienty velice vyčerpávající. Mohou vést k demotivaci, nezájmu a zahledění se do vlastní nemoci, což může vést až k depresivním stavům, které zhoršují průběh léčby.

Léčba má mnoho tváří a pacient zde hraje zcela zásadní roli. Pravidelná péče o duši i tělo napomáhá pacientům pozitivně ovlivňovat průběh nemoci, eliminovat stres a oddálit invaliditu. Eva má od začátku neskutečně velkou oporu ve své rodině, a proto nehodlala kvůli své nemoci úplně rezignovat. Mezi všemi nástrahami diagnózy si vždy dokázala najít skulinu, ve které se cítila být jako každá jiná žena, jež se nemusí trápit diagnózou RS. 

Zejména pohyb a provozování sportovních aktivit byly pro Evu vždy příjemnou fyzickou rehabilitací, třeba rodinné výlety na běžkách v zasněžených horách ji vždy naplňovaly novou energií. Ostatně sportovní aktivity a pohyb jsou pro pacienty s RS jednou z nejdůležitějších součástí léčby. Jenže nemoc si začala vybírat svou daň a Eva některým svým aktivitám musela dát sbohem. „Před patnácti lety jsem nedobrovolně odložila běžky a naučila se lyžovat. Kvůli zhoršující se nemoci jsem ale začala mít problém i s lyžemi, prostě jsem je nemohla na svahu zvládnout. Dost mě to vyčerpávalo,“ svěřuje se Eva.

Ale pak se potkala se speciálními lyžemi STAKI, které jí daly další elán do života. A ji těší, že někoho zaujalo to, co dělá, a snaží se rozšířit svou zkušenost mezi podobně postižené lidi. Před šesti lety jsem je obula poprvé, paní Peterková mi je v rámci promo akce doslova vnutila. Vyjela jsem lanovkou a začala lehce zkoušet rovinku, nohám jsem vůbec nevěřila, říkala jsem si: Já to nedám, nevím, jak mě dostanete dolů!“  vypráví a nadšeně pokračuje: „A najednou jsem se rozjela a ty lyže doslova poslouchaly na slovo. Žádná námaha, cítila jsem se stabilně a bezpečně. Sjela jsem kopec a křičela: Prosím můžu ještě jednou? Ten den jsem ty půjčené lyže už nesundala.“

Říkala si, že ty lyže zkrátka musí mít. A tak na nich již šest let vždy alespoň dvakrát do roka rehabilituje. „Volnost z pohybu a bezproblémové zvládnutí horských svahů jsou mě neskutečným zážitkem. Mám radost, že po týdnu stráveném na sjezdovce dokáži doma alespoň pár dní fungovat, jako by žádná nemoc neexistovala, i přesto, že se za poslední dobu můj zdravotní stav zhoršil. Raději jezdím autem, chůze mi dělá veliké problémy a dnes mě musí jistit hůl," prozrazuje Eva.

Jak říkají její děti: „Mami, chození ti sice dělá problém, ale lyžařský styl jsi vypilovala dokonale.“ Eva však nikdy neví, jestli to další zimní sezónu zase vyjde. Tahle nemoc vám neřekne, co bude za rok, ale jsem vždy tak natěšená, že ty lyže pokaždé dám a bez problémů. Je to moje rehabilitace, bez které bych nedokázala zvládnout třeba dojít na maturitní ples dcery. Ten večer byl pro mě coby matku důležitý. Byla jsem se svojí rodinou, a to je pro mě ta největší motivace, proč to nikdy nechci vzdát," dodává.

České lyže, které se vyrábějí v chráněných dílnách, mohou pacienti s RS pořídit s 25% slevou a je možné si je také půjčit na zkoušku. Vše o mechanismu lyží, o jejich designech, zápůjčce i možnosti jejich pořízení se dozvíte na webu www.staki.cz.