Vyhledávání
Zavřete toto vyhledávací pole.

Srovnání účinnosti subkutánně podávaného interferonu β-1a 44 μg, dimetyl fumarátu a fingolimodu v reálné klinické praxi – multicentrická observační studie

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé demyelinizační a neurodegenerativní onemocnění postihující centrální nervový systém. Interferon (IFN) β-1a 44 μg, dimethyl fumarát (DMF) a fingolimod jsou zavedené léky pro léčbu relaps-remitující RS (RR RS). Cílem tohoto projektu, který zahrnuje analýzu dat z registru ReMuS, bylo porovnat účinnost IFN β-1a 44 μg, DMF a fingolimodu u pacientů s RR RS v reálných podmínkách klinické praxe v České republice.

Pavelek, Z., Sobíšek, L., & Vališ, M. (2017). A comparison of efficacy of subcutaneous interferon β-1a 44 μg, dimethyl fumarate and fingolimod in the real-life clinical practise – a multicenter observational study. In Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie (Vol. 81/114, Issue 4, pp. 457–465). Care Comm. https://doi.org/10.14735/amcsnn2018457

Abstrakt

Úvod: Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé a neurodegenerativní onemocnění postihující CNS. Mezi etablované léky pro relaps-remitentní RS (RR RS) patří interferon (IFN) β-1a 44 μg, dimetyl fumarát (DMF) a fingolimod. Cílem projektu, resp. výstupem z analýzy z registru ReMuS, bylo srovnat účin­nost subkután­ně podávaného IFN β-1a 44 μg, DMF a fingolimodu u pa­cientů s RR RS, u nichž byla zahájena tato léčba do 90 dní od počátku relapsu, v reálné klinické praxi v ČR.

Soubor a metodika: Do projektu bylo zahrnuto celkem 279 pa­cientů s RR RS, kteří prodělali při léčbě 1. linie (IFN β-1a 22 μg 3× týdně, IFN β-1a 30 μg 1× týdně, IFN β-1b 250 μg obden, teriflunomid 14  mg den­ně, glatiramer acetát 20 mg den­ně nebo glatiramer acetát 40 mg 3× týdně) jeden relaps a kterým byla léčba změněna buď na IFN β-1a 44 μg nebo DMF či fingolimod. Sledovanými parametry byly roční počet relapsů (an­nualized relapse rate; ARR), doba do dalšího relapsu, zastoupení pa­cientů bez relapsu a změna Expanded Disability Status Scale (EDSS) po roce od změny léčby u jednotlivých preparátů.

Výsledky: Po změně terapie došlo u všech třech sledovaných preparátů během roční observace k signifikantnímu zlepšení analyzovaných parametrů. Při porovnání skupiny pa­cientů s léčbou IFN β-1a 44 μg (83 pa­cientů) vs. fingolimod nebo DMF (196 pa­cientů) bylo ve druhé skupině významnější zlepšení v parametru ARR a změna EDSS. Po spárování pa­cientů na terapii IFN β-1a 44 μg se skupinou léčenou DMF nebo fingolimodem v poměru 1 : 1 metodou propensity score match­­ing (83 vs. 83 pa­cientů) zůstal signifikantní vliv na zlepšení sledovaných parametrů před změnou terapie a po ní v obou skupinách, neprokázali jsme ale již signifikantní rozdíl efektu mezi skupinami.

Závěr: IFN β-1a 44 μg, DMF i fingolimod prokázaly svou účin­nost v rámci eskalace léčby na vybrané skupině pa­cientů v parametrech změna EDSS a čas do dalšího relapsu.

Celý článek je k dispozici v češtině po přihlášení na webu časopisu Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie.

Archiv

Vstupujete na stránku určenou výhradně odborníkům ve zdravotnictví

Vážení návštěvníci,

dovolujeme si Vás informovat, že následující webová stránka je určena výhradně odborníkům ve zdravotnictví ve smyslu zákona o regulaci reklamy, tj. osobám oprávněným předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky.

Obsah této stránky tedy není určen pro širokou veřejnost, zejména ne pro běžné spotřebitele. Existuje riziko, že by informace mohly být nesprávně pochopeny nebo interpretovány osobami bez odpovídající odbornosti, což by mohlo vést k nesprávné diagnóze či léčebnému postupu a tím ohrožení zdraví.

Prohlašuji, že jsem odborníkem ve zdravotnictví a beru na vědomí, že dále zobrazované informace nejsou určeny pro širokou veřejnost.

Newsletter registru ReMuS

Příležitostně Vám budeme zasílat novinky z oblasti výzkumu roztroušené sklerózy a registru ReMuS formou digitálního newsletteru.