Odborný článek Ing. Terezy Hrnčiarové, Ph.D. z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se zabývá problematikou léčebných strategií u relaps-remitentní roztroušené sklerózy. Ve své práci vychází z dat českého registru ReMuS a švédského SMSR (Swedish MS Registry). Navazuje tak na práci kolegů ze švédského a dánského registru, který se obdobnému tématu věnoval z pohledu srovnání těchto dvou skandinávských zemí. Švédsko-dásnká analýza je k dispozici v prestižním časopisu JAMA Neurology.
Hrnciarova, T., Drahota, J., Spelman, T., Hillert, J., Lycke, J., Kubala Havrdova, E., Recmanova, E., Adamkova, J., Mares, J., Libertinova, J., Pavelek, Z., Hradilek, P., Ampapa, R., Stetkarova, I., Peterka, M., Martinkova, A., Stourac, P., Grunermelova, M., Vachova, M. Horakova, D. (2023). Does initial high efficacy therapy in multiple sclerosis surpass escalation treatment strategy? A comparison of patients with relapsing-remitting multiple sclerosis in the Czech and Swedish national multiple sclerosis registries. In Multiple Sclerosis and Related Disorders (Vol. 76, s. 104803). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.msard.2023.104803 PMID: 37329786
Abstrakt
Úvod: U relaps-remitentní roztroušené sklerózy (RRRS) byla nejběžnější léčebná strategie zahájit terapii léky s nízkou až střední účinností (LE-DMT) a v případě aktivity onemocnění přejít na účinnější léčbu. Nové důkazy však naznačují lepší výsledky u pacientů, kteří okamžitě po klinickém začátku zahájí léčbu léky s vysokou účinností (HE-DMT).
Cíl: Cílem této studie je porovnat aktivitu onemocnění a výsledky postižení u pacientů léčených těmito dvěma alternativními strategiemi pomocí švédského a českého národního registru roztroušené sklerózy, přičemž se využívá toho, že relativní frekvence každé strategie se mezi těmito dvěma zeměmi výrazně liší.
Metody: Dospělí pacienti s RRRS, kteří zahájili svou první DMT mezi lety 2013 a 2016 a byli zařazeni do švédského MS registru, byli porovnáni s podobnou kohortou z českého MS registru pomocí vyvažovací metody „propensity score overlap weighting“. Hlavními sledovanými výsledky byly čas do potvrzení zhoršení disability (CDW), čas k dosažení hodnoty 4 na škále EDSS, čas do relapsu a čas do potvrzení zlepšení disability (CDI). Pro podporu výsledků byla provedena senzitivní analýza zaměřená pouze na pacienty ze Švédska, kteří zahájili léčbu HE-DMT, a pacienty z České republiky, kteří zahájili léčbu LE-DMT.
Výsledky: Ve švédské kohortě dostalo 42 % pacientů jako počáteční terapii HE-DMT, zatímco v české kohortě to bylo pouze 3,8 % pacientů. Čas do CDW se mezi švédskou a českou kohortou významně nelišil (p-hodnota 0,2764), s poměrem rizik (HR) 0,89 a 95% intervalem spolehlivosti (CI) 0,77-1,03. Pacienti ze švédské kohorty vykazovali lepší výsledky u všech zbývajících proměnných. Riziko dosažení EDSS 4 bylo sníženo o 26 % (HR 0,74, 95%CI 0,6-0,91, p-hodnota 0,0327), riziko relapsu bylo sníženo o 66 % (HR 0,34, 95%CI 0,3-0,39, p-hodnota <0,001) a pravděpodobnost CDI byla třikrát vyšší (HR 3,04, 95%CI 2,37-3,9, p-hodnota <0,001).
Závěr: Analýza české a švédské kohorty pacientů s RRRS potvrdila lepší prognózu u pacientů ve Švédsku, kde významná část pacientů zahájila léčbu HE-DMT.
Celý článek je k dispozici v angličtině po přihlášení na webu časopisu Multiple Sclerosis and Related Disorders.