Roztroušená skleróza může postihnout i děti, ačkoli se jedná o vzácnější formu tohoto onemocnění. Přibližně 3-10 % pacientů rozvine roztroušenou sklerózu před dosažením věku 16 let. Tato studie se zaměřuje na analýzu skupiny dětských pacientů s relabující formou roztroušené sklerózy, kteří zahájili léčbu pomocí léků modifikujících onemocnění v letech 2013-2020. Data pro tuto analýzu byla získána z českého národního registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS. Výsledky studie poskytují cenné informace o charakteristikách těchto pacientů, průběhu jejich onemocnění a účinnosti používané léčby.
Vališ, M., Pavelek, Z., Novotný, M., Klímová, B., Šarláková, J., Halúsková, S., Peterka, M., Štětkárová, I., Štourač, P., Mareš, J., Hradílek, P., Ampapa, R., Vachová, M., Recmanová, E., & Meluzínová, E. (2022). Analysis of the Group of Pediatric Patients With Relapsing-Remitting Multiple Sclerosis: Data From the Czech National Registry. In Frontiers in Neurology (Vol. 13). Frontiers Media SA. https://doi.org/10.3389/fneur.2022.851426 PMID: 35518208
Abstrakt
Význam: Roztroušená skleróza může postihnout také děti. Přibližně 3-10 % pacientů rozvine roztroušenou sklerózu před dosažením věku 16 let.
Cíl: Cílem této analýzy je popsat charakteristiky dětských pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří zahájili léčbu pomocí léků modifikujících onemocnění v letech 2013-2020, s využitím dat z českého národního registru pacientů s roztroušenou sklerózou.
Design a nastavení: Byla použita metoda retrospektivní analýzy provedené na 134 dětských pacientech s roztroušenou sklerózou.
Výsledky: Zjištění ukazují, že průměrný věk při zahájení léčby prvními léky modifikujícími onemocnění je 15,89 let a pohlaví nehraje žádnou roli. Dále jsou u těchto mladých pacientů převládající mírné (45,2 %) a středně těžké (51,6 %) relapsy. Sedmdesát pět procent pacientů nezažije potvrzenou progresi rozšířené škály disability (EDSS) během 54,7 měsíců od zahájení léčby. Výsledky také potvrzují, že první volbou léčby je interferon beta-a a glatiramer acetát, což je běžné i u dospělých pacientů. Nicméně některé faktory, jako je nízká účinnost nebo špatná tolerance, mohou ovlivnit přerušení léčby u dětí.
Závěr: Mělo by být provedeno více výzkumů zaměřených na nové léky modifikující onemocnění pro tuto cílovou skupinu.
Celý článek si můžete v angličtině přečíst na webu časopisu Frontiers in Neurology.