Vyhledávání
Zavřete toto vyhledávací pole.

Zahájení první chorobu modifikující léčby u pacientů s roztroušenou sklerózou v České republice v letech 2013-2016: Údaje z národního registru ReMuS​

Správný management léčby roztroušené sklerózy (RS) vyžaduje zpětnou vazbu z klinické praxe, kterou poskytují registry. Tento článek se zaměřuje na představení českého národního registru roztroušené sklerózy, ReMuS, a zkoumá dostupnost a využívání léků modifikujících onemocnění (DMD) v České republice. Studie analyzuje pacienty, kteří zahájili svou první léčbu DMD v letech 2013 až 2016, a srovnává charakteristiky pacientů, kteří zahájili léčbu v různých letech. Výsledky studie přinášejí důležité poznatky o pokrocích v léčbě RS v České republice a o trendech v zahájení léčby v tomto období.

Horakova, D., Rockova, P., Jircikova, J., Dolezal, T., Vachova, M., Hradilek, P., Valis, M., Sucha, J., Martinkova, A., Ampapa, R., Grunermelova, M., Stetkarova, I., Stourac, P., Mares, J., Dufek, M., Kmetova, E., Adamkova, J., & Hrnciarova, T. (2019). Initiation of first disease-modifying treatment for multiple sclerosis patients in the Czech republic from 2013 to 2016: Data from the national registry ReMuS. In Multiple Sclerosis and Related Disorders (Vol. 35, pp. 196–202). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.msard.2019.08.003 PMID: 31400559

Abstrakt

Úvod: Správné řízení roztroušené sklerózy (RS) vyžaduje zpětnou vazbu z klinické praxe prostřednictvím registrů.

Cíl: Představit český národní registr roztroušené sklerózy, ReMuS, a prozkoumat dostupnost a využívání léků modifikujících onemocnění (DMD).

Metody: Analýza se zaměřila na pacienty, kteří zahájili svou první léčbu DMD, buď léky první linie, nebo léky druhé linie, na základě kritérií pro úhradu stanovených českými regulačními orgány. Základní informace byly použity k předpovědi relapsů po zahájení léčby DMD a ke srovnání pacientů, kteří zahájili léčbu DMD v různých letech.

Výsledky: Celkem 3 328 pacientů zahájilo léčbu DMD na RS mezi lety 2013 a 2016; 3 203 léky první linie a 125 léky druhé linie. Podíl pacientů, kteří začali léčbu léky druhé linie, vzrostl z 1,8 % v roce 2013 na 4,7 % v roce 2016. Výskyt relapsu do jednoho roku po zahájení léčby DMD byl významně spojen s (1) skóre na škále Expanded Disability Status Scale (EDSS) těsně před zahájením DMD a (2) počtem předchozích relapsů. Oba parametry byly výrazně nižší u pacientů, kteří zahájili léčbu v pozdějších letech sledovaného období.

Závěr: Data z registru ReMuS poukazují na zlepšení v řízení léčby RS v České republice. Nicméně relativně nízké procento pacientů zahájilo léčbu léky druhé linie, což je v kontrastu s trendy v jiných zemích.

Celý článek je k dispozici v angličtině po přihlášení na webu časopisu Multiple Sclerosis and Related Disorders.

Archiv

Vstupujete na stránku určenou výhradně odborníkům ve zdravotnictví

Vážení návštěvníci,

dovolujeme si Vás informovat, že následující webová stránka je určena výhradně odborníkům ve zdravotnictví ve smyslu zákona o regulaci reklamy, tj. osobám oprávněným předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky.

Obsah této stránky tedy není určen pro širokou veřejnost, zejména ne pro běžné spotřebitele. Existuje riziko, že by informace mohly být nesprávně pochopeny nebo interpretovány osobami bez odpovídající odbornosti, což by mohlo vést k nesprávné diagnóze či léčebnému postupu a tím ohrožení zdraví.

Prohlašuji, že jsem odborníkem ve zdravotnictví a beru na vědomí, že dále zobrazované informace nejsou určeny pro širokou veřejnost.

Newsletter registru ReMuS

Příležitostně Vám budeme zasílat novinky z oblasti výzkumu roztroušené sklerózy a registru ReMuS formou digitálního newsletteru.